
Waar kies je voor na je dood? Naast begraven, cremeren en het ter beschikking stellen van het lichaam aan de wetenschap, komt er binnenkort een vierde mogelijkheid: resomeren.
Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) past de Wet op de lijkbezorging aan om dit mogelijk te maken, liet hij vrijdag na de ministerraad weten, nadat RTL Nieuws het nieuws eerder al bracht.
Bij resomatie wordt het lichaam van een overleden persoon in een resomeermachine opgelost in vloeistof. Dit proces heet alkalische hydrolyse. Er blijven alleen een vloeistof en botresten over. De botten kunnen vermalen worden tot wit poeder en in een urn worden bewaard, net als bij een crematie. Bij een resomatie is het mogelijk om een reguliere uitvaartdienst te hebben.
Volgens uitvaartcoöperatie en -verzekeraar Dela kan resomeren duurzamer zijn dan begraven en cremeren op gas, maar is het op dit moment minder duurzaam dan elektrisch cremeren of natuurbegraven. Bij resomatie komt er weinig CO2 vrij. De kist kan worden hergebruikt of achterwege worden gelaten. Het lichaam wordt in een oplosbare deken gewikkeld.
Het toestaan van resomeren wordt onderdeel van een nieuwe Wet op de lijkbezorging. Met de aanpassing van de wet komt er een einde aan een jarenlange discussie over het moderniseren van de lijkbezorging. Volgens RTL is er veel steun uit de samenleving voor resomeren, zowel van uitvaartondernemers als van burgers.
Bij huisdieren is resomeren al wel toegestaan.
Verder maakt het kabinet meer mogelijk met begraven en cremeren. Twee personen mogen straks samen in een kist worden begraven of gecremeerd. Verder wordt het makkelijker om mensen binnen 24 uur te begraven. Dat is belangrijk voor moslims.
Bronnen: RTL Nieuws, Dela, Volkskrant, ANP