De Wereld Draait Door is gestopt. De talkshow met Matthijs van Nieuwkerk had op 27 maart 2020 de allerlaatste uitzending. 15 seizoenen lang is DWDD op de buis geweest. Je kunt hier op de site nog uitzendingen en fragmenten terugkijken.

"Laat mensen met een verstandelijke beperking niet thuis zitten"

04-12-2014

De samenleving wordt steeds ingewikkelder voor mensen met een verstandelijke beperking. Hierdoor doet deze groep steeds vaker een beroep op zorg. De uitgaven aan zorg voor mensen met een verstandelijke beperking zijn de laatste jaren sterk gestegen. De kosten stegen van 3 miljard in 1998 naar 7 miljard in 2013 en de kosten zullen nog verder stijgen. Dit blijkt uit cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau.

Brigitte Hendriks, ambulant zorgverlener bij Gemiva uit Alphen aan de Rijn bevestigd de trend. De maatschappij verandert snel en de groep mensen die daar niet mee kan omgaan, wordt groter. Het gevolg is dat deze mensen het niet meer kunnen bijbenen. Ze begrijpen dingen vaak niet goed, zoals reizen met een ov-chipkaart. Hans Calis, clustermanager ambulante ondersteuning bij zorginstelling Sherpa herkent dat beeld. De maatschappij is complexer geworden, dat is vooral het grote probleem. Alphons Guiting is iemand die begeleiding heeft. Hij is daar blij mee, maar vreest de bezuinigingen in de zorg, zeker als hij straks minder dagbesteding krijgt. Je wordt eenzamer als het minder wordt, dan ben ik nu al. Het wordt nog erger.

Tjitske Siderius van de SP volgt de ontwikkelingen op de voet en zegt zo snel mogelijk een debat te willen met minister-president Rutte. Zowel in het onderwijs, de arbeidsmarkt en de zorg wordt het steeds moeilijker voor met mensen met een licht verstandelijke beperking om hun plek te vinden, waardoor ze thuis komen te zitten. Dat is iets dat we niet willen.

Personen in dit fragment:

  • Hans Calis
  • Tjitske Siderius
  • Brigitte Hendriks
  • Alphons Guiting
BNNVARA wij zijn voor