BNNVARA Logo
NPO
Logo Kassa
Het consumentenplatform van BNNVARA.

Belastingfraude door zorgverzekeraar?

Bijdrage door gebruiker
11-02-2020
13 reacties

Zoals elke Nederlander heb ik een zorgverzekering en afgelopen jaar ben ik naar een andere overgestapt. Op 12 december heb ik van de Friesland Zorgverzekeraar (onderdeel Achmea) een bevestiging ontvangen van mijn opzegging. Alles goed en wel.

Halverwege januari krijg ik echter een herinnering van mijn oude zorgverzekeraar dat ik de jaarpremie van 2020 nog moet voldoen. Uiteraard stuur ik direct een kopie van de bevestiging van mijn opzegging terug met de vermelding dat ik geen premie voor 2020 verschuldigd ben. Ik kreeg echter een reactie terug dat ik deze toch moet betalen. Wat heeft Friesland Achmea namelijk gedaan:

Vanwege de korting betaal ik mijn gehele premie (stel € 1250,- voor 2020) in één keer in januari. Op 31 december kreeg ik van Friesland Achmea € 1250,- op mijn rekening gestort met de vermelding "premie 2020". Op 1 januari heeft Friesland Achmea geprobeerd om via een automatische incasso het bedrag van € 1250,- weer van mijn rekening af te halen.

Ik had echter al een selectieve blokkade bij mijn bank ingesteld waardoor Friesland Achmea geen geld meer van mijn rekening kan afhalen. Hierdoor kreeg ik een herinnering, anders was het me misschien nooit opgevallen. Als antwoord op mijn vraag waarom dit zo gedaan is, gaf Friesland Achmea aan dat ze geen tijd meer hadden om de automatische betaling uit het systeem te halen. Je zou toch verwachten dat in de overstapmaand meer dan twee weken tijd genoeg zou zijn om de administratie op orde te krijgen. Waarom moet de automatische betaling ook per se op 1 januari binnen gehaald worden?

Het probleem is echter dat deze transacties op 31 december 2019 en 1 januari 2020 plaats vonden. Dit heeft (volgens mij) gevolgen voor enerzijds mijn belastingaangifte en de aangifte voor Friesland Achmea aangezien de storting op mijn rekening in het boekjaar 2019 is gedaan en de automatische betaling in het boekjaar 2020.

Mijn belastingaangifte: Op het financiële jaaroverzicht van mijn bank is de hoogte van mijn (spaar)geld met € 1250,- verhoogd. Voor veel mensen is dit geen probleem, maar ik heb een vakantiewoning (tweede huis) en wel wat spaargeld. Juist door de vakantiewoning kom ik in box 3 van het belastingstelsel boven de grens van € 71.651,-. Hierdoor moet ik een percentage (gemiddeld rendement schijf 2) van 4,451% over mijn spaargeld boven dit bedrag betalen. Voor de extra € 1250,- moet ik een bedrag van € 55,64 aangeven bij de belastingdienst als "vermogensrendement" omdat Friesland Achmea dat bedrag voor 1 dag bij mij "parkeert".

Interessanter is om te kijken naar de kant van (Friesland) Achmea

Aangifte (Friesland) Achmea: Let op: dit is enkel een indicatieve berekening met veel aannames. Dit jaar is ongeveer 7% van alle verzekerden overgestapt (bron: Independer). Achmea als zorgconcern heeft ongeveer 5 miljoen verzekerden (bron NZa) wat zou inhouden dat er ongeveer 350.000 mensen van Achmea naar een andere zorgverzekeraar is overgestapt. Ik kreeg € 1250,- euro op mijn rekening, maar sommige mensen hebben een premie betaling per maand van ongeveer €110,-. Die krijgen alleen de premiebetaling van januari op hun rekening. Stel dat gemiddeld € 500,- per persoon door Achmea op 31 december is overgemaakt naar al deze mensen. Met deze stunt en bij deze aannames wordt door Friesland Achmea een duizelingwekkend bedrag van € 175.000.000,- voor het boekjaar 2019 even van de balans af gehaald. Dit is even een dag "geparkeerd" bij de 350.000 overstappers, wat op 1 januari weer terug gehaald is.

Nu is mijn kennis van alle belastingtechnische regels voor een BV (?!) zoals Achmea beperkt, maar volgens mij heeft het een grote impact op de totale balans van de boekjaren.Hadden ze de storting op 2 januari gedaan en de automatische incasso op 3 januari in het boekjaar van 2020 was er geen verschil geweest.Volgens mij wordt op deze manier de bankrekening van Achmea voor het hele boekjaar eventjes met 175 miljoen euro verlaagd, terwijl ze zelf het geld maar 1 dag kwijt zijn. Ik heb het vermoeden dat Achmea hiermee fraude pleegt door kunstmatig de balans met een boekhoudkundige truc naar beneden te brengen. Ik ben echter geen deskundige hierin.

Mijn vraag is ofer fouten zitten in mijn berekeningen, redenering of verhaal?Klopt het dat Achmea door deze truc de balans omlaag brengt voor de belastingdienst? Of maakt het voor de belastingaangifte van Achmea niet uit? Heeft Achmea hierprofijtuit gehaald of niet? Heeft Achmea fraude gepleegd?

Delen:

Deze vraag is gesloten.
Het is niet meer mogelijk te antwoorden of te reageren. Let op! Gesloten topics hebben een archieffunctie. De vraag en antwoorden sluiten mogelijk niet langer aan op de huidige situatie en kunnen gedateerde informatie bevatten.